Naposledy aktualizováno: 17.06.2021 08:31:56
Na úvodní stranu

Místní knihovna Brod nad Dyjí

„Kniha je jako zahrada, již lze nosit v kapse."

 

 

Den matek - 11. květen

 

Týden před svátkem našich maminek a babiček jsme se sešly s dětmi, abychom pro ně vytvořily něco na památku. Děti měly nachystané korálky různých tvarů a barev a strunu a navlékaly náramky a náhrdelníky pro své maminky a babičky. Při tom jsme si o významu svátku a o tom, proč si ho maminky zaslouží povídaly. 

 

Hotové výrobky si děti vzaly domů, aby s nimi udělaly doma radost.

 

OBRÁZEK : obraz0014.jpg

 

 ____________________________________________

  

Velikonoce

 

Týden před Velikonocemi jsme se v knihovně s dětmi sešli, abychom si popovídali o významu těchto svátků, a také jsme si namalovali kraslice. Měli jsme nachystaná jak vajíčka vypouklá tak i z polystyrénu. Malovali jsme na ně několika technikami - akrylovými barvami, zlatou fixou a lepili jsme na ně různé ozdoby.

 

Při tom jsme si povídali o tom, proč se slaví Velikonoce, proč barvíme vejce a o významu pondělního šlehání dívek. K tomu jsme popíjeli čaj a jedli perníčky.

 

Zároveň jsme udělali velikonoční výzdobu knihovny a nazdobili větvičky. Vajíčka si mohly děti vzít domů. 

 

Všem se odpoledne líbilo.

 

____________________________________________

 

Noc s Andersenem 2O18

 

Opět po roce, v pátek 5. dubna přišli se spacáky v ruce čtenáři, kteří chtěli prožít kouzelnou, pohádkovou noc mezi knihami. 

 

Po šesté hodině se sešlo skoro 20 dětí. Některé měly od hodných maminek napečené dobroty, abychom netrpěli hlady.

Nejdříve jsme zdobili hliněné květináče. Někdo na ně maloval temperami, někdo použil ubrouskovou techniku. Poté jsme měli vyrazit na stezku odvahy s opékáním špekáčků. Bohužel se odpoledne rozpršelo a tak jsme museli zůstat v knihovně a hráli jsme společenské hry. Moc jsme se nasmáli při hře Twister. Větší děti zkoušely své vědomosti v Aktivitách, ty menší svou trpělivost při hraní "Člověče, nezlob se". Mezitím jsme luštili křížovky a kvíz ve znalostech o knihách Astrid Lingrenové a o pohádkové bytosti Shrek. 

 

V deset večer nás navštívil H.CH. Andersen a popovídal nám o svém dětství, životě a knihách. Pak si děti vybraly pohádkové knihy a střídaly se ve čtení. 

 

Po druhé hodině ranní usnuli poslední čtenáři.

 

Ráno jsme snědli vše, co nám maminky napekly a nachystaly a ještě jsme si zahráli slovní hry, rozdali pamětní listy a po deváté hodině se rozešli do svých domovů dospat náročnou a probdělou noc.

 

 OBRÁZEK : images.jpg

 

 ______________________________________________

 

Noc s Andersenem 2O17

 

"Nastal ten krásný čas, noc s pohádkou je tu zas." Tak zněl slogan pro letošní pohádkovou Noc s Andersenem, které jsme se poprvé zúčastnili i my. Noc se konala ze 3. na  4. duben a do knihovny přišlo přespat 20 dětí.

 

Kolem šesté hodiny odpoledne jsme se v knihovně sešli, vybalili spacáky a deky, pod kterými se v noci mělo spát.

 

Nejdříve jsme společně vyráběli lampionky, abychom si měli čím svítit na noční stezce odvahy. Poté jsme si povídali o pohádkáři Andersenovi a přečetli si jeho pohádku o prodavačce zápalek. Jakmile se večer setmělo, vydali jsme se s lampionky na stezku odvahy. Ta byla nachystaná na kapličce, kde cestu lemovaly svičky a kolem na nás hukala strašidla. Na kapličce se musel každý podepsat na důkaz, že opravdu celou trasu prošel. Někteří "hrdinové" měli nahnáno.

 

Cestou zpět do knihovny jsme se ještě zašli podívat na místní hřbitov.

 

Celí vyhladovělí jsme se před desátou hodinou dořítili do knihovny a pořádně se posilnili chleby s pomazánkou a buchtami, které nám přichystaly hodné maminky. Pak jsme si nachystali ležení, rozdělali spacáky, dohodli si spací pořádek ( byla nás plná knihovna a někteří cestovatelé se i pokopali) a  ještě dlouho přes půlnoc jsme si četli pohádky Boženy Němcové. Starší kluci dali radši přednost počítači a povídali si s dalšimi dětmi z jiných knihoven.

 

Ráno v sedm hodin už byli první nespalci vzhůru a probudili i ostatní. Po pořádné snídani jsme si ještě četli pohádky a malovali obrázky: Po desáté hodině jsme se rozloučili a šli domů.

 

Noc se nám moc líbila, takže příští rok zas a hlavně musíme vymyslet ještě strašidelnější stezku odvahy.

 

 ____________________________________________

 

Otevření zrekonstruované knihovny

 

V pondělí 24. 2. se slavnostě otevřela nová knihovna.

Už před čtvrtou hodinou přišli první nedočkaví návštěvníci.

 

Proslovem akci zahájil místostarosta Petr Kolaja. Poté děti obsadily místa u všech čtyř počítačů, které tu pro naše čtenáře máme. Velký záiem byl i o nové knihy a časopisy, které jsme nakoupili. Bylo připraveno malé občerstvení v podobě perníčků, vařila se káva a čaj.

 

Všichni návštěvníci dostali slosovací lístky, na které mohli vyhrát encyklopedii. Šťastnými výherci byli Libor Šmak a paní Jana Janoušková. Blahopřejeme.

 

Celé odpoledne byla knihovna plná nadšených lidí, kteří nešetřili chválou.

 

Doufáme, že nové prostory budou i nadále přitahovat spoustu spokojených čtenářů.

 

Chtěla bych poděkovat všem, kdo se na přípravě a stěhování knihovny podíleli - všem zaměstnancům obecního úřadu v čele s paní starostkou Pavlou Norkovou.

 

________________________________________________

 

Noc s Andersenem 2O16

 

V pátek 1.apríla v podvečer opět ožila knihovna dětmi, které chtěly zažít noc plnou pohádek, her a srandy. Sešlo se asi dvacet nocležníků od pěti do dvaceti let.

 

 

Nejdříve jsme malovali na hrnečky. Každý dostal jeden nebo i dva bílé hrnečky, které si mohl podle své fantazie pomalovat. Vzniklo hodně zajímavých výtvorů, které si děti vzaly na památku domů.

 

Dnešní noc jsme hlavně věnovali stému výročí narození spisovatele Václava Čtvrtka. Děti ani samy nevěděly, kolik pohádek a Večerníčků pro ně napsal a vytvořil. Nejdříve jsme si povídali o jeho životě a poté podle úryvků z knih a postav všichni hádali, o jakou pohádku se jedná. Luštili jsme taky křížovku s obrázky hrdinů Čtvrtkových knih.

 

Po sedmé hodině jsme se vydali na vycházku. Po cestě byly schovány lístečky s otázkami na pohádkové téma. Šli jsme ve dvou skupinách, které mezi sebou soutěžily. Už po tmě jsme dorazili k rybníku, kde na nás čekal vodník. Děcka mu složily báseň, vyfotily se s ním a on nám za to vylovil z rybníku poklad. Lízátka a čtyři lampiony pro štěstí, které si každý popsal přáním a všechny jsme poslali do světa. Bylo pěkné počasí, tak letěly hodně daleko, snad se nám přáníčka splní.

 

Po té dlouhé cestě jsme konečně spěchali zpět do knihovny, kde jsme se pořádně najedli, převlékly do spacích oblečků a četli si pohádky. Děti si samy vybíraly knížky a střídaly se ve čtení. Před půlnocí začali usínat první ospalci, ale mnohým to trvalo mnohem déle.

 

Ráno jsme  po snídani ještě dočítali pohádky a některé děti je dramatizovaly, hodně jsme se u toho nasmáli. Po deváté hodině se děcka začala rozcházet domů, dostlala pamětní listy a příští rok se těšíme znovu.

 

 ______________________________________________

 

Noc s Andersenem 2O15

 

VODNÍKOVI

Vodníku,vodníku,

nechoď k tomu rybníku!

Jsou tam velké žáby,

utopí tě báby!

Jsou tam malé dětičky,

seberou ti hrníčky

a vypustí dušičky!

 

Po roční přestávce jsme opět spali s dětmi v knihovně.

 

Sešli jsme se v pátek v pět hodin odpoledne, abychom společně zažili příjemné chvíle v knihovně. Sotva se děti stačily vybalit, přijeli ohlášení hasiči ze ZHS Pohořelice. Hasičské auto zastavili před knihovnou, aby nám o něm pověděli zajímavosti, ukázali techniku a mohli jsme si i vyzkoušet výstroj a helmu. Všichni, včetně dospělého doprovodu, jsme stříkali proudnicí na hořící domeček. Poté jsme se přemístili do knihovny a tam nám hasiči povídali o integrovaném záchranném systému, o tom, jak máme různým nehodám předcházet a jak se v nich chovat. Při tom promítali různé situace z jejich praxe. Nakonec nám dali pexesa a upomínkové předměty a rozloučili se s námi houkačkou. Všem se beseda moc líbila a panu Štěpaníkovi a Krýslovi jsme potleskem poděkovali.

 

Ale to už jsme spěchali na stezku odvahy. Po cestě jsme měli hledat mince, na kterých byla písmena z tajenky. Takto jsme dorazili až k lesíku pod vinnými sklepy, kde byl oheň a přivítala nás tam strašidelná příšera. Teprve odsud jsme měli vyrazit na stezku odvahy do nedalekého lesíka. Byla už pěkná tma, takže to nebyla žádná sranda. Největší odvážlivci šli sami nebo ve dvojici, ti méně odvážní šli radši ve skupině nebo s dospělým.

 

Po cestě nechyběla ani stašidla. Nakonec všichni dorazili ke schované perníkové chaloupce, ve které na nás čekaly perníčky. Poté jsme si za odměnu u ohně opekli špekáčky.

 

Cestou zpět jsme ještě na cestě za rybníkem vypustili lampiony štěstí. Každý si na ně napsal své přání, a ačkoli celkem silně foukalo, podařilo se vzlétnout všem.

 

 

A pak už jsme spěchali do knihovny, byla nám už zima a těšili jsme se na noční pohádku. Promítala se pohádka Kuky se vrací a kdo chtěl, četl si knížky a časopisy. Kolem půlnoci jsme pomalu usínali.

 

Ráno jsme vstávali celkem brzy- kolem sedmé už všichni byli vzhůru. Nasnídali jsme se- pojedli se výborné buchty a koláče, co nám napekly maminky- a šli si hrát. Tvořili jsme záložky do knihy a malovali na hrníčky. Pak jsme si ještě četli z knih a hráli pexeso,co jsme dostali od hasičů.

 

V deset hodin si pro děti přišli rodiče. 

 

Spaní v knihovně se dětem moc líbilo a už se těšíme na příští rok.